Dobra pora na siew słonecznika
Słonecznik jest wrażliwy na warunki siewu. W przypadku zbyt niskiej temperatury gleby lub spodziewanych obfitych opadów tuż po siewie lepiej trochę odczekać.

Wobec przebiegu pogody w ostatnich tygodniach niektóre terminy agrotechniczne uległy przesunięciu. Tak jest m.in. w przypadku słonecznika. Zalecane terminy jego siewu zależą od lokalnych warunków glebowo-pogodowych. Duże znaczenie ma wczesność odmian. Siewy odmian wczesnych przypadają na koniec terminu właściwego dla siewu buraka cukrowego. Jednak w tym roku do połowy kwietnia w większości rejonów kraju z powodu ochłodzenia gleba na głębokości 5 cm nie ogrzała się do 8°C, czego wymaga słonecznik.
Siewu nie da się poprawić
Dla większości odmian słonecznika zalecana obsada siewu wynosi 65-75 tys./ha kiełkujących niełupek. Górny próg dotyczy żyźniejszych i lepiej uwilgotnionych stanowisk. Po wschodach do dalszego prowadzenia na plantacji powinno pozostać 50-60 tys. roślin. Przy obliczaniu normy wysiewu należy dość krytycznie założyć straty dotyczące wschodów i utrzymania roślin do fazy wykształcenia pierwszych liści.
- Sprawdź: Coraz więcej odmian słonecznika
Należy stworzyć takie warunki, żeby wschody słonecznika były jak najszybsze. Wtedy kiełkujące nasiona i siewki krócej będą narażone na zniszczenie przez ptaki i inne szkodniki. Ten cel można osiągnąć, zwracając uwagę na następujące szczegóły:
- niełupki wysiewać do czystej i odpowiednio ogrzanej gleby (minimum 8°C) na głębokość 2-3 cm w stanowisku wilgotnym oraz 4-5 cm w przesuszonym;
- rozstaw międzyrzędzi może wynosić 50-75 cm dla odmian wysokich i 25-50 cm dla niskich;
- należy sprawdzać prognozę pogody i upewnić się, że w ciągu kilku dni po siewie nie będzie intensywnych opadów, żeby nie nastąpiło zaskorupienie powierzchni gleby;
- łoże siewne musi być wąskie i zagęszczone, aby zapewnić dobry kontakt gleby z nasionami i podsiąkanie oraz zamknięcie bruzdki z nasionami;
- prędkość robocza podczas siewu nie powinna przekraczać 6 km/ha.
Makroskładniki zastosować doglebowo
Wymagania pokarmowe są dość wysokie, a nawożeniowe raczej umiarkowane ze względu na niewysoki plon. Warto pamiętać, że plony niełupek mieszczą się w dość szerokim przedziale 15-35 dt/ha, a wilgotność przy zbiorze wynosi 15-20%. Do składników krytycznych należą: potas, siarka, magnez i bor. Wszystkie makroskładniki należy stosować przedsiewnie. Dawki składników pokarmowych przy spodziewanym plonie niełupek 25 dt/ha mogą być następujące (kg/ha): N – 40-60, P2O5 – 30-50, K2O – 60.
Spośród mikroelementów najważniejszy dla słonecznika jest bor. Jego pobranie sięga 400 g B/ha, z czego 80% przypada na okres od 5. pary liści do pąkowania. Dolistne dokarmianie borem może mieć wyłącznie charakter profilaktyczny. Zalecane jest w okolicach fazy 10 liści (wysokość roślin 55-60 cm), 1x 200 g B/ha lub 2x po 150 g B/ha. Można stosować tańsze nawozy oparte na kwasie borowym bez ryzyka pogorszenia przyswajalności.