Chrupki, płatki i popcorn. Kukurydza w produktach spożywczych

Polski Związek Producentów Kukurydzy podsumował swoją akcję promocyjną, w której zachęcał do spożywania różnych produktów z udziałem ziarna kukurydzy.
Na cele spożywcze w Polsce wykorzystuje się blisko 0,5 mln t ziarna kukurydzy, chociaż możliwości są wielokrotnie większe – prof. Tadeusz Michalski.

Kukurydza w wielu rejonach świata jest nazywana rośliną przyszłości. Jej zasiewy i zbiory systematycznie rosną. W Polsce powierzchnia zasiewów kukurydzy w tym roku przekroczyła 1,7 mln ha, z czego na ziarno uprawia się blisko 1,1 mln ha. Jednak możliwości jej produkcji w naszym kraju nie są jeszcze wyczerpane. Chociaż dominuje wykorzystanie paszowe (zwłaszcza w uprawie na kiszonkę), to ziarno kukurydziane znajduje coraz szersze zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jakie są możliwości wykorzystania kukurydzy do celów spożywczych? Tego mogli się dowiedzieć dziennikarze podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Poznaniu, którą zorganizował Polski Związek Producentów Kukurydzy.

Bogactwo podgatunków kukurydzy

– Istnieje szansa, że w najbliższych latach powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce osiągnie 2 mln ha. Na ten moment zajmuje ona 2 miejsce, zaraz po pszenicy. Do tego należy doliczyć ok. 10 tys. ha, na których wysiewa się kukurydzę cukrową oraz pękającą. Pojawiają się także amatorskie uprawy choćby kukurydzy niebieskiej (blue corn), czy ozdobnej.

prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy

Do celów spożywczych wykorzystywane są produkty przemiału ziarna kukurydzy:

  • na sucho – mąka, kasze i grys. Mąkę kukurydzianą wykorzystuje się do produkcji pieczywa, makaronów, herbatników, ciast i tortilli. Sprawdzi się też w kuchni jako zamiennik mąki pszennej. Kasze służą do produkcji chrupek i płatków kukurydzianych, a w warunkach domowych można z niej zrobić polentę;
  • na mokro – skrobia (mazeina). Ma postać białego proszku o neutralnym zapachu. Ze względu na właściwości zagęszczające znajduje zastosowanie jako zagęszczacz do potraw oraz dodatek do wypieków;
  • na sucho i na mokro – olej kukurydziany do spożywania na zimno. Zawiera 20-30% kwasu olejowego, 45-70% kwasu linolowego, a także witaminę E i kwas palmitynowy.

Najwięcej substancji odżywczych zawiera kukurydza cukrowa. Można ją spożywać w postaci kolb (na świeżo lub po krótkim gotowaniu), a także w formie ziarna konserwowanego w puszkach. Z kolei ziarno kukurydzy pękającej w wyniku prażenia zamienia się w popcorn.

– Konsumpcja przetworów z ziarna kukurydzy w Polsce jest ciągle niewielka, bo wynosi jedynie 0,5 kg/mieszkańca rocznie. Dla porównania w USA, gdzie kukurydza cukrowa jest narodowym warzywem, jest to aż 12 kg/mieszkańca. Więcej niż w Polsce spożywa się jej również w innych krajach europejskich, np. w Austrii i we Francji. To główny powód, dla którego warto jest promować uprawę tej rośliny w naszym kraju.

dr Roman Warzecha, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie
Nie tylko kalorie

Coraz więcej uwagi poświęca się tzw. żywności funkcjonalnej. To pojęcie odnosi się do tych produktów, które są tradycyjnie spożywane w diecie i w dodatku mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Chodzi o poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia i/lub zmniejszania ryzyka chorób. W taką żywność wpisuje się też kukurydza, która zawiera potas, przeciwutleniacze, witaminę E i selen. Zdaniem naukowców, selen, zwłaszcza w połączeniu z witaminą E, zmniejsza ryzyko wystąpienia aż 10 typów nowotworów. Potas wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowy rytm serca i redukuje ryzyko udaru. Z kolei witamina E, zwana też witaminą młodości, pomaga zachować dłużej jędrną skórę.

– Kukurydza w diecie Europejczyków jest obecna w sposób stały. Nasz organizm wzrastał z udziałem kaszki, chrupek i płatków. Z kolei popcorn oraz nachos są nieodłącznym elementem wyjścia do kina. Po produkty wytworzone na bazie mąki i kaszy kukurydzianej chętnie sięgają osoby chore na celiakię, czyli nietolerujące glutenu. Dlatego można powiedzieć, że nasz metabolizm jest idealnie dopasowany do kukurydzy. Z tego względu jest to bardzo dobry surowiec do produkcji żywności.

prof. Joanna Kobus-Cisowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kampania prowadzona była pod hasłem: „Uprawa i wykorzystanie ziarna kukurydzy dla celów spożywczych”. Realizowano ją przy wsparciu finansowym Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Działania promocyjne były kierowane do dwóch grup docelowych:

  • rolników – edukowanie w zakresie prowadzenia kukurydzy na cele spożywcze;
  • konsumentów – pokazanie właściwości żywieniowych dostępnych produktów z udziałem ziarna kukurydzy.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.