Zwalczanie chwastów przed wschodami buraków

Zastosowanie herbicydu doglebowego w burakach cukrowych jest rozsądnym rozwiązaniem, ale pod pewnymi warunkami. Czy wiesz, co tak naprawdę jest najważniejsze?
Zabieg doglebowy jest dobrym wstępem do realizacji metody dawek dzielonych w odchwaszczaniu plantacji buraka cukrowego.  Zdjęcie: Dreczka

Przewidywanie składu gatunkowego chwastów bywa trudne, ale można temu zaradzić. Wystarczy w kilku miejscach na plantacji rozłożyć kawałki przezroczystej folii o powierzchni około metra kwadratowego i umocować je kamieniami lub na brzegach przysypać ziemią. Wschody chwastów i buraków zdecydowanie szybciej pojawią się pod folią. Wtedy wystarczy je rozpoznać i dostosować do nich któryś z zalecanych herbicydów.

Bardzo różny zakres skuteczności

Zabieg herbicydowy przed wschodami buraka cukrowego jest skuteczny wówczas, gdy uwilgotnienie gleby pozwala na aktywizację substancji czynnych. Wyjątek stanowi glifosat, który niszczy tylko siewki roślin będących już na powierzchni pola. Podczas zabiegu chwasty powinny być suche, a dawka cieczy roboczej możliwie niska.

Niestety, wybór środków chwastobójczych sukcesywnie maleje (tabela). Warto pamiętać, że w przypadku braku sprzyjających warunków większość środków można wykorzystać do zabiegów po wschodach buraków. Wyjątkami są herbicydy oparte na glifosacie.

1. Chlorydazon

Chlorydazon jest bardzo zasłużoną substancją czynną, która obecnie występuje w kilku herbicydach. Jednak do zabiegów przedwschodowych zalecany jest tylko Pyramin 65 WG. Może mieć zastosowanie na plantacjach zagrożonych takimi chwastami, jak: dymnica pospolita, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, komosa biała, maruna nadmorska, przetacznik perski, psianka czarna, rdest plamisty, rdest ptasi, rumian polny, rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, samosiewy rzepaku (nieco słabiej), szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne oraz żółtlica drobnokwiatowa.

2. Etofumesat

Etofumesat można stosować w dwóch zbliżonych terminach przed siewem lub bezpośrednio po siewie buraków, a najlepiej przed wschodami chwastów. Warto pamiętać, że użycie etofumesatu przed wschodami wyklucza jego ponowne użycie w zabiegu nalistnym. Tę substancję czynną zawiera 16 herbicydów, z czego przedwschodowo zalecanych jest tylko kilka. Dobry efekt zwalczania obejmuje takie chwasty, jak: dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mlecz zwyczajny, przytulia czepna oraz szarłat szorstki.

3. Metamitron

Metamitron nadaje się do zabiegów przedwschodowych i nalistnych. Na rynku występuje w blisko 40 środkach chwastobójczych, z których zalecenie przed wschodami posiada niespełna połowa, chociaż wszystkie działają identycznie. Do chwastów wrażliwych na metamitron należą: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, przetacznik perski, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, wilczomlecz obrotny i żółtlica drobnokwiatowa.

Metamitron wchodzi też w skład dwóch mieszanin fabrycznych z chinomerakiem – Kezuro SC i etofumesatem – Torero 500 SC. Ich zaletą jest wzmocnienie skuteczności zwalczania chwastów będących w spektrum działania obu substancji czynnych oraz poszerzenie o gatunki pomijane przez któryś ze składników mieszaniny. Oba preparaty są zalecane także do zabiegów nalistnych.

4. Glifosat

Zalecenia stosowania glifosatu są inne niż pozostałych herbicydów, co wynika ze specyficznego działania tej substancji czynnej. Jest ona nieselektywna, czyli niszczy niemal wszystkie rośliny, na które opadnie. Dlatego zabieg można wykonać tylko na wschodzące chwasty zanim wzejdą buraki. Etykieta podaje, że powinno to być najpóźniej 3 dni przed spodziewanymi wschodami buraków. Zalecane dawki są przewidziane do zwalczania jednorocznych chwastów jedno- i dwuliściennych. W Polsce obecnie zarejestrowanych jest kilkadziesiąt środków ochrony roślin zawierających sam glifosat. Jednak zalecenie stosowania w burakach posiada tylko 6 środków.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.