Jeszcze jeden insektycyd na skośnika buraczaka

Dotychczasowy przebieg pogody jest wręcz idealny do rozwoju skośnika buraczaka, małego motyla, którego larwy są wyjątkowo żarłoczne. Czym można zwalczać gąsienice?
Gąsienice skośnika buraczaka początkowo mierzą tylko 5 mm, ale szybko rosną. Zdjęcie: Klejdysz

Od kilku lat pojawienie się niewinnie wyglądającego motyla niepokoi plantatorów buraka cukrowego. Sam motyl nie stwarza większego zagrożenia. Natomiast jego larwy to już poważniejszy problem. Chociaż początkowo mierzą zaledwie 5 mm, to szybko rosną i potrafią roślinę buraka ogołocić z liści.

Dwa insektycydy z czasowym zezwoleniem

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego od kilku lat nagłaśnia wzrost zagrożenia ze strony skośnika buraczaka. W porę dostrzegł też poważną lukę w dostępie do rozwiązań umożliwiających walkę z tym szkodnikiem. W tej sprawie przedstawiciele plantatorów buraka cukrowego wnioskowali do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wdrożenie specjalnych działań. Skutkiem jest uzyskanie czasowego zezwolenia (derogacji) na stosowanie dwóch insektycydów.

Jako pierwszy w dniu 13 czerwca br. czasowe zezwolenie na stosowanie w burakach cukrowych przeciwko skośnikowi buraczakowi uzyskał insektycyd Coragen 200 SC. Natomiast od końca czerwca podobne zezwolenie posiada także Inazuma 130 WG (do 15 września br.).

Według etykiety, Inazumę 130 WG należy stosować po zaobserwowaniu szkodnika od początku zakrywania międzyrzędzi do fazy, gdy korzeń osiąga wymaganą wielkość do zbioru (BBCH 31-49) z zachowaniem okresu karencji (28 dni). Zalecana dawka dla jednorazowego stosowania wynosi 0,3 kg/ha. Producent rekomenduje opryskiwanie średniokropliste przy zużyciu cieczy roboczej 200-300 l/ha. W sezonie można wykonać tylko jeden zabieg tym środkiem.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.