Agrolok zwiększa moce przerobowe

Firma Agrolok rozbudowuje Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku i zwiększa możliwości przerobu soi do 250 tys. t rocznie. Chce ją skupować od rolników.
Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku jest aktualnie rozbudowywany. Zdjęcie: Panek

Poekstrakcyjna śruta sojowa stała się w dość krótkim czasie podstawowym źródłem białka w żywieniu trzody chlewnej i drobiu w Europie. Zapotrzebowanie na soję rosło znacznie szybciej niż areał jej uprawy. W ten sposób wiele krajów uzależniło się od importu tego komponentu paszowego zza Wielkiej Wody. Pierwszą firmą w naszym kraju, która zainwestowała w przemysłowe przetwórstwo nasion soi, jest Agrolok z Golubia-Dobrzynia (Kujawsko-Pomorskie). Ostatnio wraz ze Stowarzyszeniem Polska Soja zorganizowały na Zamku Golubskim konferencję dla plantatorów: „Soja pod lupą – możliwości obecnych czasów”.

Dwie linie technologiczne

Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku k. Brodnicy został uruchomiony przed trzema laty. Zainstalowano tam dwie linie technologiczne do produkcji komponentów białkowych: Protina – na bazie nasion soi oraz Amirap – z nasion rzepaku. Zapotrzebowanie na surowiec jest bardzo duże. Sam ZUBR od początku funkcjonowania jest w stanie przerobić więcej nasion soi, niż ich obecnie produkują polscy rolnicy. Dlatego firma na wiele sposobów zachęca rolników do uprawy tej rośliny: prowadzi doświadczenia pokazowe, edukuje w zakresie agrotechniki i oferuje atrakcyjne warunki skupu. W ten sposób sukcesywnie zdobywa nowych dostawców surowca, ale proces ten chce przyspieszyć.

– Swoimi działaniami chcemy zachęcić rolników do uprawy soi i sprzedaży nasion do ZUBR. Dlatego oferujemy atrakcyjną cenę skupu i płatność w terminie 14 dni od wystawienia faktury. Nie stosujemy potrąceń jakościowych za olej i białko, a także skupujemy nasiona o podwyższonej wilgotności. W przypadku ilości całosamochodowych producenci mogą liczyć na odbiór z gospodarstwa. Natomiast z myślą o rolnikach dysponujących mniejszymi ilościami nasion udostępniliśmy sieć magazynów w kilku województwach. Ciekawym benefitem dla tych, którzy wcześniej zakupili materiał siewny soi w Agrolok, jest możliwość uzyskania „dopłaty skupowej” w wysokości 30 zł/t nasion.

Damian Górski, dział skupu firmy Agrolok

Aktualnie ZUBR jest poważnie rozbudowywany. Celem jest zwiększenie możliwości przerobu soi ze 120 tys. t aż do 250 tys. t rocznie. Zakładając średni plon na poziomie 25 dt/ha i że całość trafi do fabryki w Osieku, oczekiwana powierzchnia uprawy soi to przynajmniej 100 tys. ha. Taki ambitny cel w ciągu 3 lat zamierza zrealizować Stowarzyszenie Polska Soja. Warto pamiętać, że w br. soja w Polsce była uprawiana na powierzchni ok. 25,7 tys. ha, z których 20 tys. t nasion soi do tej pory trafiło do ZUBR. Ten odbiorca obecnie w skupie oferuje ok. 2600 zł netto/t (loco zakład).

Potrzebna promocja soi

– Celem Stowarzyszenia jest transfer wiedzy i działania na rzecz rozwijania uprawy soi w Polsce. Skupiamy się na doborze odmian do danego stanowiska. Organizujemy warsztaty polowe w różnych momentach sezonu wegetacyjnego, żeby tej soi się przyjrzeć i z nią oswoić. Jesteśmy inicjatorami usługowego zbioru soi kosą typu Flex, która dopasowuje się do kształtu podłoża i pozwala zebrać do 500 kg nasion/ha więcej. Lobbujemy na rzecz rolników, którzy nie produkują nasion soi w ilościach całosamochodowych i pomagamy w skupie. Dotyczy to także mokrej soi.

Krystian Ambroziak, prezes Stowarzyszenia Polska Soja

Mariusz Kowalski, specjalista ds. uprawy soi w Agrolok, w swoim wystąpieniu skupił się na agrotechnice soi. Ostrzegał rolników, że jeden sezon to zdecydowanie za mało, aby nauczyć się, jak uzyskiwać wysokie plony nasion. Zachęcał też, aby dać więcej niż jedną szansę tej cennej roślinie. Oprócz wniosków z doświadczeń własnych zaprezentował wiele ciekawostek z innych krajów, związanych głównie z wczesnością odmian i ochroną plantacji przed zachwaszczeniem. Przedstawił też 7 wskazówek, które powinny pomóc osiągnąć satysfakcjonujące plony nasion. Należą do nich:

  • wybór właściwej odmiany;
  • uwzględnienie żyzności gleby;
  • przygotowanie czystego pola;
  • siew w optymalnym terminie;
  • zmaksymalizowanie przechwytywania światła;
  • szczepienie nasion;
  • częsta lustracja plantacji.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.