Jęczmień ozimy – wysokie plony ziarna mimo suszy

Jęczmień ozimy to zboże, które doskonale sobie radzi z suszą. To dlatego powierzchnia jego zasiewów w Polsce rośnie w zaskakującym tempie. Zobacz, co jest kluczem do sukcesu.
Szymon Przybyszewski. Zdjęcia: IGP Polska

Jęczmień ozimy jest gatunkiem, który doskonale sobie radzi z suszą w Polsce. Wielką zaletą tego gatunku jest wczesność dojrzewania, co pozwala na uzyskiwanie wysokich plonów ziarna nawet w regionach regularnie dotkniętych suszą. Jakie czynniki przyczyniają się do sukcesu uprawy jęczmienia ozimego? Postanowiliśmy to sprawdzić, odwiedzając różne gospodarstwa.

Michał Koszarek

Michał Koszarek z gospodarstwa w Sędziwojewie, Wielkopolska, od wielu lat uprawia jęczmień ozimy. Ta strategiczna uprawa zapewnia mu paszę dla trzody chlewnej. Obecnie zajmuje ona 20 ha z 90 ha całego areału gruntów ornych. Jęczmień ozimy, mimo niskich nakładów, regularnie przynosi bardzo wysokie plony ziarna, często przekraczające 10 t/ha nawet w ubiegłym roku, pomimo suszy. Warto również zauważyć, że w skupie ziarna jęczmienia istotnym parametrem jest gęstość ziarna, a tu odmiany dwurzędowe wyraźnie dominują. Odmiana Sandra jest powszechnie uprawiana w okolicznych gospodarstwach ze względu na wysokie plony i jakość ziarna, a jej jeszcze wyżej plonująca następczyni Aleksandra również cieszy się rosnącą popularnością.

Andrzej Stefański

Andrzej Stefański z Rudnik, Wielkopolska, od lat zmaga się z suszą i niekorzystnymi glebami. Na początku uprawiał sześciorzędowe odmiany jęczmienia ozimego, które dawały wysokie plony, ale miał problem ze sprzedażą ich płodów ze względu na niską gęstość ziarna. W tym roku postanowił ponownie uprawiać odmianę Bianca, która ze względu na grubość ziarna w ubiegłym roku wydała plon 10 t/ha. Również jej wysoka zdrowotność zwraca uwagę.

Dariusz Czeredrecki

Dariusz Czeredrecki z Głuchowa, Lubuskie, wraz z ojcem od niedawna rozpoczął uprawę jęczmienia ozimego w gospodarstwie. Wiosenne susze skłoniły ich do poszukiwania alternatywnych upraw. Zainteresowali się jęczmieniem, który dzięki szybszej wegetacji w porównaniu do innych zbóż doskonale wykorzystuje wiosenną wodę, co przekłada się na stabilne i wysokie plony. Obecnie skupiają się głównie na odmianach dwurzędowych, a w tym roku do uprawy została wybrana m.in. odmiana Arthene z najgrubszym ziarnem w badaniach urzędowych zarówno polskich, jak i niemieckich. Warto zaznaczyć, że w tym roku w gospodarstwie uprawiane są aż 3 odmiany jęczmienia ozimego z hodowli IGP Polska.

Odmiany dwurzędowe jęczmienia ozimego skutecznie utrzymują parametry skupowe ziarna, nawet w przypadku okresowych susz lub na słabszych glebach. Spółdzielnia hodowców IGP Polska, dzięki połączeniu najwyższych plonów z najwyższą jakością ziarna oferowanych odmian, jest liderem na polskim rynku pod względem sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego jęczmienia dwurzędowego, którego udział w uprawie wciąż silnie rośnie w związku z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.