Komentarze

Państwo zmierza w kierunku budowania na rynku własnych struktur, które będą konkurować z rolnikami o zyski z uprawy ziemi i produkcji żywności.

Negocjacje między Komisją Europejską, ministrami rolnictwa i Parlamentem Europejskim w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej na razie zakończyły się niepowodzeniem.

Niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości podtrzymuje zakaz stosowania w Europie insektycydów opartych na popularnych neonikotynoidach.

Ceny podstawowych płodów rolnych od kilku miesięcy pną się w górę, pokonując historyczne progi notowań. Tymczasem większość rolników nie ma już nic do sprzedania i może je tylko obserwować. Jak długo utrzyma się obecna koniunktura?

Umowy handlowe na skup zbóż i rzepaku z przyszłych zbiorów są bardzo popularne o tej porze roku. Tworzą je specjaliści, którzy przede wszystkim reprezentują interesy podmiotów skupujących.

Obostrzenia związane z pandemią skutecznie tłumią zainteresowanie innymi problemami społecznymi. Jest to bardzo wygodne zwłaszcza dla przedstawicieli władzy, którzy mogą sobie decydować o czym chcą bez większego sprzeciwu.

Nakaz redukcji zużycia środków ochrony roślin dla zachodnioeuropejskich rolników oznacza racjonalizację ich stosowania, a wschodnioeuropejskim jawi się niczym krajobraz po bitwie.

Wmawianie młodym ludziom, że utrzymają swoje rodziny w dostatku z pracy na kilku czy kilkunastu hektarach jest skrajnie nieodpowiedzialne. Niestety, nasz rząd to robi.