Zużycie środków ochrony roślin w górę
Przez minioną dekadę unijni producenci rolni byli skłonni do zmniejszania zużycia chemicznych środków ochrony roślin. Jednak pojawiły się dwa zaskakujące wyjątki.

Wobec gorącej dyskusji nad projektem Komisji Europejskiej zmierzającym do redukcji zużycia środków ochrony roślin w Unii Europejskiej, warto spojrzeć na stan wyjściowy. Nie można tutaj się sugerować danymi z dwóch kolejnych sezonów, bo stosowanie chemicznej ochrony roślin jest ściśle powiązane z warunkami panującymi w danym sezonie wegetacyjnym. Jak poinformował niedawno europejski urząd statystyczny Eurostat, w 2021 r. sprzedano więcej środków ochrony roślin niż rok wcześniej. W krajach członkowskich UE łącznie sprzedano blisko 355 tys. t substancji czynnej, co w porównaniu z 2020 r. oznacza wzrost o 2,7% (2020 r. – 346 tys. t).
Blisko 70% przypada na 4 kraje
Najwięcej pestycydów sprzedano w Hiszpanii – 76,2 tys. t, co stanowiło 21% całkowitej unijnej sprzedaży. Na drugim miejscu uplasowała się Francja z 69,5 tys. t (20% unijnej sprzedaży), a następnie Włochy – 50,2 tys. t i Niemcy – 48,7 tys. t. W Polsce sprzedano 26,9 tys. t, czyli o 2,3 tys. t więcej niż rok wcześniej. Pod względem asortymentu największą popularnością cieszyły się środki grzybobójcze i bakteriobójcze, które stanowiły 44% całości. Herbicydy miały udział 34%, a insektycydy i akarycydy łącznie 14%.
Ogólną tendencję w sprzedaży i zużyciu chemicznych środków ochrony roślin w Europie lepiej obrazuje ujęcie za 10 lat. Eurostat zgromadził takie dane dla 16 krajów. Okazało się, że w latach 2011-21 aż 11 z nich ograniczyło zużycie środków ochrony roślin. Największą redukcję odnotowały Czechy – 36%, a następnie Dania – 35% i Portugalia – 32%. Istotnymi sukcesami mogą się pochwalić także Włochy i Rumunia, gdzie zużycie spadło odpowiednio o 29% i 27%.
Niechlubny rekord
Dużym zaskoczeniem są wzrosty zużycia pestycydów, zarówno pod względem skali, jak i krajów, w których nastąpiły. Niechlubny rekord pobiła Łotwa, gdzie w 2021 r. zużyto o 85% więcej środków ochrony roślin niż w 2011 r. Dużym zaskoczeniem jest wynik lidera rolnictwa ekologicznego – Austrii – która odnotowała wzrost o 68% i pod tym względem zajęła drugie miejsce. Dla porównania w takich unijnych potęgach rolniczych, jak Francja i Niemcy odnotowano wzrosty odpowiednio na poziomie 13% i 11%.