Zasłużony nematocyd do wycofania

Komisja Europejska znów wzięła się za wycofywanie substancji czynnych. Na negatywną listę trafił oksamyl – jedna z nielicznych do zwalczania szkodników glebowych.
Ze stosowania w roślinach korzeniowych zniknie kolejna substancja czynna zwalczająca szkodniki, która niczym nie będzie zastąpiona.  Zdjęcie: Dreczka

Rejestr środków ochrony roślin boryka się z dopływem nowych produktów, zwłaszcza w segmencie środków na szkodniki. Jednak Komisji Europejskiej to nie przeszkadza w podejmowaniu decyzji o wycofaniu z rynku kolejnych rozwiązań. Robi się to pomimo, iż na ich miejsce nie ma niczego nowego.

Ostatni sezon dla Vydate i Voxamylu

Właśnie ukazało się Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/741 z 5 kwietnia 2023 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej oksamyl. Dla praktyki rolniczej w Polsce oznacza to wycofanie ze sprzedaży i użycia dwóch bliźniaczych środków – Vydate 10 G i Voxamyl 10 G. We wspomnianym Rozporządzeniu ustanowiło też graniczne terminy sprzedaży i stosowania środków ochrony roślin zawierających oksamyl:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 sierpnia 2023 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 15 września 2023 r.;
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 sierpnia 2023 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 listopada 2023 r.

Podane terminy nie pozostawiają wątpliwości, że bieżący sezon jest ostatnim dla nematocydów Vydate 10 G i Voxamyl 10 G. Środki te mają postać granulatów (aplikacja wymaga specjalnej aparatury) i maksymalnie do 1 listopada br. mogą być wykorzystywane w uprawach buraka cukrowego, ziemniaka, marchwi i truskawki w celu zwalczania tak trudnych szkodników, jak: nicienie, guzaki korzeniowe i korzeniaki szkodliwe.

Warto pamiętać, że po wycofaniu oksamylu jedyną substancją czynną o działaniu nicieniobójczym będzie fluopyram. Na rynku funkcjonuje pod nazwą Velum Prime i posiada zalecenie stosowania w ziemniaku i warzywach korzeniowych do zwalczania m.in.: mątwika ziemniaczanego, mątwika agresywnego, guzaków, korzeniaka szkodliwego, cyst mątwika marchwiowego oraz nicieni glebowych rozdzaju Trichodorus i Tylenchorhynchus. Zabiegi można wykonywać klasycznymi opryskiwaczami.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.