Uprawa ścierniska – pierwszy zabieg płytko
Jeśli zrywasz ściernisko, to musisz spulchniać, mieszać, obracać i prowokować wschody samosiewów zbóż i chwastów. Ale jak to zrobić, żeby nie tracić więcej wody z gleby?
1. Jaki jest najlepszy sposób na utrzymanie resztek wody w glebie podczas uprawy roli po zbiorze zbóż i rzepaku?
Jak pokazują testy, słoma zalegająca na powierzchni pola jest najlepszą ochroną izolacyjną, która zapobiega parowaniu wody. Podręcznikowe zalecenie mówi, że przestwory kapilarne powinny być przerwane płytką uprawką powodującą też wyrównanie powierzchni, aby zapobiec dalszemu parowaniu. Ale to dotyczy stanowisk, gdzie wszystka słoma jest zbierana. Jednak w wielu gospodarstwach jest to przeszłością, bo większość słomy pozostaje na polu, aby zwiększać zasoby materii organicznej.
2. Do uprawy ścierniska w czasie suszy lepiej użyć kultywatora czy brony talerzowej? Które narzędzie lepiej oszczędza wodę: kultywator czy brona talerzowa?
Intensywność parowania wynika z głębokości uprawy i stopnia zagęszczenia, a nie rodzaju użytego narzędzia. Kompaktowe brony talerzowe o dużej średnicy talerzy mogą pracować prawie tak głęboko, jak kultywatory. Ważne jest zagęszczenie powierzchni roli, bo taka warstwa lepiej ogranicza parowanie niż rozluźniona i niewyrównana.
- Sprawdź: Pierwszy krok w zwalczaniu chwastów
3. Co zatrzymuje więcej wody: kilkukrotna płytka uprawka, czy jedna płytsza i jedna głębsza?
Jeżeli obróbka gleby ma poprzedzać wysiew roślin ozimych, wielokrotne płytkie uprawki bardziej sprzyjają utrzymaniu resztek wilgoci. Jednak spłycenie uprawy spowalnia rozkład słomy i podczas siewu kolejnych roślin należy zadbać o wystarczający kontakt nasion z glebą.
- Sprawdź: Uniwersalnych międzyplonów nie ma
4. Czy brona mulczowa wystarczy do pierwszej uprawy ścierniska i jako narzędzie przerywające parowanie?
Brona mulczowa jedynie drapie powierzchnię pola, czego nie można nazwać uprawą ścierniska. Parowanie na krótko ulega przerwaniu i słoma pozostawiona na polu dobrze pokrywa jego powierzchnię. Ponadto osypane nasiona zebranej rośliny i chwastów dość dobrze kiełkują, bo nie są głęboko zasypane. Potrzeba też mniej czasu na jedno- lub dwukrotne użycie takiej brony.