Srebro do dezynfekcji hydroponiki

Uprawy hydroponiczne rozwijają się w szybkim tempie, zwłaszcza w produkcji warzyw i owoców. Kluczem do powodzenia takich upraw jest czysta mikrobiologicznie woda.
Zastosowanie nanocząstek srebra do sterylizacji pomieszczeń i roztworów w systemach hydroponicznych skutecznie kontroluje zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

Uprawa roślin w skrajnie kontrolowanych warunkach szybko się rozwija. Po wprowadzeniu szeregu energooszczędnych rozwiązań przestaje być luksusem. Inne oszczędności daje brak konieczności prowadzenia uprawy gleby, zwalczania chwastów oraz możliwość sterowania natężeniem oświetlenia i wilgotnością. Natomiast głównym nośnikiem substancji pokarmowych jest woda, która w 90% podlega cyrkulacji. W takich warunkach największe sukcesy święci produkcja warzyw liściastych, takich jak sałata, szpinak czy pietruszka oraz pomidorów. W przypadku sałaty i szpinaku zbiorów można dokonywać już po 5-6 tygodniach. Nasadzenia mogą mieć wymiar amatorski, np. kilka pojemników, albo profesjonalny – duże, zamknięte obiekty.

Czysta mikrobiologicznie woda dla zdrowia roślin

Największe zagrożenia dla upraw hydroponicznych powodują organizmy chorobotwórcze. Należą do nich grzyby i bakterie, które w sąsiedztwo roślin na ogół trafiają z cyrkulującą wodą. Z tego powodu zarówno pomieszczenia, pojemniki, jak i woda, muszą być poddawane dezynfekcji. W Polsce do takich zastosowań opracowano m.in. preparat SILVEREST, który zawiera niejonowe srebro w formie nanocząsteczek, które posiadają unikalne właściwości fizykochemiczne. Produkt wytwarzany jest przez polską firmę UNI-FARMA.

Z fizjologicznego punktu widzenia nie ma różnic pomiędzy czerpaniem przez rośliny składników pokarmowych z roztworu wodnego czy glebowego. W obu przypadkach zanim rośliny staną się dostępne dla roślin, muszą ulec rozpuszczeniu w wodzie. Jednak sposób pobierania jest różny, bo w hydroponice składniki pokarmowe są pobierane przez znacznie mniej rozbudowany system korzeniowy.

W systemach hydroponicznych łatwiejsza jest także kontrola zanieczyszczeń mikrobiologicznych, chociażby dlatego, że uprawiane rośliny nie mają kontaktu z gruntem. Dzięki temu możliwe jest znaczne ograniczenie stosowania środków ochrony roślin aż do ich zupełnej eliminacji. Dezynfekcja pomieszczeń i wody za pomocą takich środków, jak SILVEREST ma szerokie działanie. W przeprowadzonych badaniach podobne środki zawierające niejonowe srebro wykazywały wysokie właściwości biobójcze względem licznych gatunków bakterii (Corynebacterium sp., Enterobacter sp., Arthrobacter sp., Agrobacterium sp., Xanthomonas sp., Pseudomonas sp., Bacillus sp. i Micrococcus sp.), grzybów (Aspergillus sp., Fusarium sp., Alterneria sp. i Pythium sp.) i glonów.

Działanie jest bardzo szybkie i długotrwałe

Użycie nanocząsteczek srebra do sterylizacji instalacji hydroponicznych skutkowało szybką redukcją wielu organizmów chorobotwórczych, np. Ralstonia solanacearum i aphanidermatum – bakterie powodujące śluzaka roślin psiankowatych – zamierały po kilku minutach, a grzyba Fusarium oxysporum po kilkunastu. Naukowcy stwierdzili też, że właściwości sterylizacyjne preparatu srebrowego rosną wraz z przepływem cieczy. Dawka środka powinna być konsultowana z jego producentem.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.