Nowe środki są bardzo potrzebne
Lista środków ochrony roślin ciągle się skraca i każda informacja o nowych produktach jest warta uwagi. Firma Sumi Agro Poland w tym sezonie ma w ofercie kilka nowości.

Przynajmniej od kilkunastu lat hitem sprzedażowym firmy Sumi Agro Poland jest insektycyd Mospilan 20 SP (acetamipryd), który ma bardzo szeroki zakres zaleceń stosowania. Producenci rzepaku cenią go zwłaszcza w okresie kwitnienia, bo można go używać do zwalczania słodyszka rzepakowego, chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika bez narażania owadów zapylających na wytrucie. Od kilku lat na rynku dostępna jest mieszanina fabryczna acetamiprydu z lambda-cyhalotryną w produkcie Inazuma 130 WG, również zalecana do ochrony kwitnącego rzepaku przed szkodnikami.
Nowość w odchwaszczaniu kukurydzy
Pod nazwą Tonale na rynku pojawił się nowy herbicyd do odchwaszczania kukurydzy w zabiegu przedwschodowym. Środek zawiera trzy substancje czynne należące do różnych grup chemicznych i reprezentujące odmienne mechanizmy działania. Wprawdzie wszystkie można znaleźć w innych produktach, jednak Tonale jest jedynym, który zawiera je w takim stężeniu:
- terbutyloazyna – 150 g/l;
- mezotrion – 75 g/l;
- chlomazon – 40 g/l.
Herbicyd zalecany jest od siewu do momentu, kiedy pierwsze siewki kukurydzy zaczynają się przebijać na powierzchnię gleby (BBCH 00-09). Rekomendowana dawka wynosi 1,5-2,0 l/ha. W grupie zwalczanych chwastów znajdują się m.in. chwastnica jednostronna, włośnica zielona, rdest ptasi, rdest powojowaty, maruna nadmorska, komosa biała i samosiewy rzepaku. Warto pamiętać, że rozwiązaniem firmy Sumi Agro Poland do powschodowego odchwaszczania kukurydzy jest Click Premium 400 SC (terbutyloazyna + mezotrion), zalecany w dawce 1,0-1,5 l/ha w fazie 2-8 liści kukurydzy (BBCH 12-18).
Sumi Agro Poland zapowiada, że czyni również przygotowania do wprowadzenia na polski rynek herbicydu opartego na substancji czynnej, której w naszym kraju jeszcze nie było. Środek ten będzie zalecany do stosowania w sadach i na plantacjach ziemniaka. Ponadto można się spodziewać fungicydu do zwalczania parcha i mączniaka, również na bazie nowej substancji czynnej, pochodzącej z japońskiego laboratorium.
Nowe nawozy w ofercie
W ofercie Sumi Agro Poland pojawiły się też nowe nawozy makro- i mikroelementowe. Są to cztery produkty, które łączy wspólny człon nazwy "Topari", a wśród nich: Topari Cynk, Topari Magnez, Topari Rzepak i Burak oraz Topari Horti. Przedstawiciel producenta podaje, że w ich produkcji stosowana jest innowacyjna technologia chelatowania, w której związkiem kompleksującym jest kwas heptaglukonowy. Dzięki temu czynnik chelatujący jest łatwo biodegradowalny. Możliwa jest też certyfikacja pozwalająca na ich stosowanie w produkcji ekologicznej.