Kolejne substancje czynne znikną z rynku

Będące w powszechnym użyciu środki ochrony roślin zawierające benalaksyl, bromoksynil lub tiofanat metylu w najbliższych miesiącach definitywnie znikną z unijnego rynku.
Za kilka miesięcy z rynku wypadnie aż 41 środków ochrony roślin, z których duża część miała bardzo szerokie zastosowanie w ochronie upraw rolniczych i sadowniczych.  Zdjęcie: Dreczka

Niedawno Komisja Europejska wydała kolejne decyzje o nieodnowieniu zgody na dalsze użytkowanie w ochronie roślin trzech substancji czynnych. Są to dwa fungicydy – benalaksyl i tiofanat metylu – oraz herbicyd bromoksynil. Warto pamiętać, że tego typu decyzje są na ogół ostateczne, bo podejmuje się je na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Brak dopuszczenia danej substancji czynnej do stosowania w środkach ochrony roślin oznacza, że wszystkie państwa członkowskie UE są zobowiązane do wycofania zezwoleń na ich sprzedaż i stosowanie. Dla każdej wycofywanej substancji wydawane jest rozporządzenie, które ustanawia terminy sprzedaży i stosowania zawierających ją środków ochrony roślin (tabela).

Lepiej nie kupować w nadmiarze

Uwaga: ostateczne terminy sprzedaży użytkownikom profesjonalnym (rolnikom i sadownikom) wymienionych środków przypadają latem przyszłego roku. Natomiast ich zupełne zużycie musi nastąpić zaledwie kilka tygodni później. Środki zawierające benalaksyl i bromoksynil raczej nie mają już zastosowania pod koniec kalendarzowego lata. Natomiast fungicydy zawierające tiofanat metylu mogą być użyte jeszcze do zaprawiania ziarna siewnego, zabiegu nalistnego w rzepaku ozimym oraz w sadach.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.