Kolejne substancje czynne na negatywnej liście

Po kilkumiesięcznej przerwie znów zapadły decyzje w sprawie nieodnawiania zezwoleń dla kolejnych substancji czynnych środków ochrony roślin. Wypadnie kilka fungicydów.
Wskutek niedawnej decyzji Komisji Europejskiej tegoroczny sezon dla środków zawierających dimetomorf w zwalczaniu zarazy ziemniaka jest ostatnim.  Zdjęcie: Dreczka

Przed końcem swojej kadencji członkowie ustępującej Komisji Europejskiej zdążyli wydać jeszcze kilka decyzji, które uszczuplą wybór chemicznych środków ochrony roślin. Na mocy Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/1217 z użycia zostaną wycofane fungicydy zawierające mepanipirym. W Polsce ta substancja reprezentowana jest tylko przez jeden produkt handlowy o nazwie Frupica 440 SC. Środek ten jest zalecany do zwalczania szarej pleśni w uprawie truskawek. Pomimo faktu, że ma działanie wgłębne, cechuje się dość krótkim okresem karencji (3 dni).

We wspomnianym Rozporządzeniu ustanowiono terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi mepanipirym. Środki wprowadzone do obrotu do 20 listopada 2024 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 20 kwietnia 2025 r. oraz stosowane, przechowywane i unieszkodliwiane do 20 maja 2025 r.

Wypadnie reprezentant ważnej grupy chemicznej

Producenci cebuli, czosnku, ogórka, pomidora, sałaty, szalotki, winorośli i ziemniaka, powinni zwrócić uwagę na ważną zmianę w ochronie roślin. Na mocy decyzji Komisji Europejskiej (Rozporządzenie 2024/1207) zezwolenie na stosowanie w krajach unijnych niebawem straci dimetomorf (grupa chemiczna morfoliny). Jest to dość popularna substancja grzybobójcza o działaniu układowym, która na polskim rynku jest reprezentowana przez takie środki ochrony roślin, jak: Banjo Forte 400 SC, Cabrio Duo 112 EC, Dimix 500 SC, Diprospero, Dynasol, Metomor F, Orvego 525 SC i Presidium. Wymienione fungicydy są zalecane do zwalczania bardzo ważnych gospodarczo chorób, wśród których znajdują się: alternarioza, antraknoza, mączniak rzekomy, zaraza ziemniaka i zgnilizna szyjki cebuli.

Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 20 listopada 2024 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi dimetomorf. Wprowadzono też terminy na zużycie zapasów środków zawierających tę substancję czynną. Środki wprowadzone do obrotu do 20 listopada 2024 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 20 kwietnia 2025 r. oraz stosowane, przechowywane i unieszkodliwiane do 20 maja 2025 r. Można zatem stwierdzić, że przyszłoroczna wiosna będzie ostatnia dla dimetomorfu w europejskim rolnictwie i ogrodnictwie.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.