Adiuwanty do insektycydów, fungicydów i antywylegaczy

Zdarza się, że chemicy na bazie granulatów przywiezionych z Chin czy Indii tworzą stabilne mieszaniny o wymaganym składzie ilościowym. Co się dzieje po użyciu?
Formulacje fungicydów nowej generacji są na tyle dopracowane, że nie wymagają dodawania adiuwantów.  Zdjęcie: Dreczka

Ogólnie rzecz biorąc, korzyści z łączenia adiuwantów z produktami owadobójczymi są mniejsze niż w przypadku herbicydów, z wyjątkiem kilku przypadków. Szczególnie przy zabiegach z wydatkami cieczy roboczej poniżej 100 l/ha może się okazać konieczne zastosowanie środka zwilżającego w celu poprawy pokrycia rośliny. Podobnie podczas zabiegów na uprawach o dużej biomasie (mszyce na grochu, pyłek na rzepaku) środki zwilżające poprawią pokrycie liści i łodyg.

Nowoczesne fungicydy są kompletne

W przypadku fungicydów celowość dodania adiuwanta zależy od sposobu działania używanego produktu. Nawet jeśli niektóre preparaty są już dobrze skomponowane (sformułowane), dodanie niektórych adiuwantów może zwiększyć retencję fungicydu na opryskiwanej powierzchni, umożliwić lepsze rozprowadzenie i ograniczyć wrażliwość na spływanie czy zmywanie przez deszcz. W przypadku środków nowej generacji formulacje są na tyle dopracowane, że nie wymagają dodatków. Jednak dotyczy to środków renomowanych producentów, którzy są twórcami zarówno substancji czynnych, jak i ostatecznie wprowadzonej do handlu formulacji.

Trzeba mieć świadomość, że do Europy przypływają ogromne ilości substancji czynnych środków ochrony roślin w postaci granulatów, bo w takim stanie są najbardziej stabilne i tanie w transporcie. Trafiają one do różnych przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem produktów handlowych. Zdarza się, że chemicy na bazie granulatów przywiezionych z Chin czy Indii tworzą stabilne mieszaniny o wymaganym składzie ilościowym, które po użyciu przez rolnika nie spełniają należycie swojej funkcji.

Co ma wpływ na efektywność?

Jeśli chodzi o regulatory wzrostu, to w trudnych warunkach (brak wilgoci, słabe przyleganie cieczy do rośliny, preparat o formulacji SL), dodanie adiuwanta może mieć cel. Jednak efekt będzie widoczny tylko raz na dwa przypadki. Efektywność cieczy roboczej wzmaga również jej zakwaszenie. Niemniej jednak preferowane jest unikanie mieszanin typu herbicyd + regulator + olej, gdyż stają się bardzo agresywne względem chronionej rośliny (poparzenia).

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.